Veronika Sonnková

Veronika Sonnková

Projektová manažerka v marketingovém oddělení

Veronika (Vendy) Sonnková nastupovala do Albatros Media v srpnu roku 2015 na pozici PR manažera. Měla na starosti propagaci našich knížek pomocí komunikace s novináři a blogery. Postupem času se její pozice vyvíjela. Čím dál větší část její práce zabíraly sociální sítě. V roce 2019 přešla na pozici projektového manažera.

Co je v Albatros Media Tvoje hlavní role?

Moje role v AM se docela nedávno změnila. Čtyři roky jsem měla na starosti především komunikaci s novináři, případně knižními blogery a různými influencery. V roce 2018 jsem dostala na starosti také vedení našeho online týmu spravujícího sociální sítě.

Začala jsem se více zapojovat do tvorby obsahu na sociálních sítích. To mě přivedlo třeba k rozhovorům s autory, které jsme natáčeli pro youtube, či k jiným video formátům. V květnu 2019 se moje pozice proměnila o něco víc. Dostala jsem nabídku odejít z pozice manažera PR a online komunikace a začala jsem pracovat jako marketingový projektový manažer. Dostala jsem na starost značky Humbook a Knihozem a opustila jsem PR, které jsem dělala 10 let. Teď se učím něco nového a posouvám se jiným směrem.

Co nového se učíš?

Především projektové řízení, ale nejen to. Získávám větší vhled do jednotlivých činností marketingu i obchodu. Už nejde jen o úzce specializované PR. Sbírám nové zkušenosti třeba v rámci tvorby vizuálů, pořádání větších eventů, než jsou tiskové konference a podobně.

Co tebe osobně drží v Albatros Media?

Drží mě tu láska ke knihám a mám to tu prostě ráda. Mám ráda prostředí a lidi, se kterými pracuji. Ale najdou se samozřejmě i věci, které mi až tak nevyhovují (úsměv).

Co to třeba je?

Množství práce. Opravdu se nenudíme (úsměv). Někdy je to poměrně hodně stresující. Na druhou stranu ve své práci vidím smysl. Pořád mě baví pracovat s knížkami, baví mě poznávat autory… A to je pro mě hlavní.

„Sama vidím, že se naše společnost posouvá. Baví mě sledovat, jak jde kupředu. Slyším to i zvenku od novinářů, že jsme progresivní, že děláme dobře sociální sítě. To člověka těší (úsměv).“

Co konkrétně novináři oceňují?

V poslední době jsem pozitivní zpětnou vazbu – kromě knih samozřejmě – dostala například na naše inovační oddělení InovAM.

V červnu jsme posílali tiskovou zprávu k naší nové aplikaci StoryMe, o které nakonec natočila reportáž Česká televize. Tak to bylo docela fajn (úsměv). Určitá část novinářů oceňuje právě i naše sociální sítě, to že komunikujeme rychle a dobře.

Myslíš, že sociální sítě dokáží nahradit ten vztah s novináři? Že tradičnímu PR už odzvonilo?

Nemyslím, že by sociální sítě úplně zničily tradiční PR a média. Média jsou prestižní záležitost, i samotní autoři spíš ocení, když jim domluvíme rozhovor třeba v rádiu, než když se fotka jejich knihy objeví na instagramu. Stojí samozřejmě o obojí, ale tradiční média pro ně často mají mnohem větší váhu. Za mě se tedy rozhodně vyplatí mít s novináři dobré vztahy a v médiích pěkné výstupy (úsměv).

Můžeš se podělit o nějaký zajímavý zážitek za ty 4 roky, co jsi tady?

Pokud bych se zaměřila opravdu na zážitky a pominula to, že vyšlo spoustu krásných knih, u kterých jsem fakt hrdá, že vyšly právě u nás, pak jsou to určitě setkání s českými i zahraničními autory. Ale také setkání s kolegy, z nichž mnozí jsou neskutečně inspirativní a často jsou to takové studnice vědomostí nejen o knihách (úsměv).

„Dnes je z HumbookFestu akce pro více než 2 500 lidí a je krásné sledovat, jak roste a je rok od roku lepší. Je to ohromná motivace!“

Velkým zážitkem je pak také každý ročník HumbookFestu, literárního festivalu pro čtenáře young adult. V AM jsem byla už při přípravách prvního ročníku, který navštívilo zhruba 500 lidí. Dnes je z HumbookFestu akce pro více než 2 500 lidí a je krásné sledovat, jak roste a je rok od roku lepší. Je to ohromná motivace!

Co baví Tebe mimo práci?

Napsat, že čtení a knihy, je po tom všem výše zmíněném asi trochu zbytečné, že? Taky mám ráda kočky. Až tak, že kromě toho, že s přítelem bydlíme u pěti vlastních koček, máme zřízenou taky dočasnou depozitní péči. Ráda objevuju a ochutnávám česká vína. A abych rozbila obrázek mě sedící s knihou v jedné ruce, sklenkou vína ve druhé a s kočkou na klíně, tak mám taky hodně ráda pohyb všeho druhu. Sama jsem lektorka pilates, chodím na jógu, TRX nebo funkční tréninky a jsem vášnivá turistka. Hlavně, když můžu chodit po horách a do kopců (úsměv).