Martina Rybičková

Martina Rybičková

Redaktorka

Martina Rybičková pracuje jako redaktorka na naší pobočce v Brně pro nakladatelství BizBooks. Narodila se ve Zlíně, ale žije od malička v Brně. V Albatros Media je již osmým rokem. Vyzpovídali jsme ji pro náš blog.

Můžete popsat laikovi práci redaktorky?

V podstatě jde o hledání námětu na knížku, o čem by mohla být, co by mohlo čtenáře zajímat, i hledání zajímavých osobností, autorů, kteří mají co říct. Následuje komunikace s autorem, ladění textů a jejich zpracování. Nakonec dáváme knížce finální podobu ve spolupráci s grafiky a ilustrátory. To vše tak, aby byl spokojený autor i čtenář.

Proč jste si vybrala zrovna nakladatelství BizBooks?

V Brně jsem pracovala už dříve po studiu na vysoké škole pro nakladatelství Computer Press, které vydávalo časopisy a knížky. Já začala v časopisech, které jsem dělala několik let, v průběhu toho jsem byla i na mateřské. Pak jsem měla krátkou, mimooborovou pauzu, ale nebylo to ono. Chtěla jsem se vrátit k redaktořině – no a zrovna jsem potkala kolegyni, která mi řekla o volném místu v BizBooks. Knížky mně bavily mnohem víc, navíc jsem se vracela mezi známé kolegy, tak jsem prakticky hned nastoupila. Ještě jsem si pak „odskočila“ na další mateřskou, teď už, doufám, žádná nebude (smích).

Co vás na vaší práci nejvíc baví?

Baví mě to, jak teď fungujeme. Celkově spolupráce s ostatními redaktory a s šéfredaktorkou je skvělá. Všechno mezi sebou komunikujeme a dokážeme vše vyřešit.

„I celá firma je hodně otevřená, nikdo si tady nic nezávidí. Je tu příjemné prostředí na práci.“

Navíc se mi líbí, že můžu dělat knížky, které mě baví. Když mě třeba zaujme téma, jak vychovat dítě, se kterým si nevím rady, a ostatním kolegům to přijde rovněž zajímavé, tak ho hned mohu zpracovat. A pak si to i přečíst. Takže se i sebevzdělávám. Můžu vytvářet knížky, které bych si chtěla koupit.

Co vám ta práce dává?

Kromě výše uvedeného je to i flexibilita a vlastní rozvoj. V naší profesi se nedá moc stagnovat. Nedovolí nám to trh. I díky vzájemné spolupráci v redakci se neustále obohacujeme.

Co vám naopak práce vzala?

Mě knížky bavily odmalička. Jsou tu určité technické překážky, se kterými se občas musíme potýkat, někdy třeba byrokracie. Ale to je způsobeno tím, že jsme velká firma, asi to k tomu patří.

Jak vycházíte s kolegy?

Myslím si, že dobře, rozhodně tady v Brně, ale i v rámci celé společnosti. Všichni se podporují a vycházejí si vstříc.

Můžete vyjmenovat nějaké nepsané hodnoty, kterými se vaše redakce, potažmo celý Albatros Media, řídí?

Řekla bych, že je to otevřenost a přátelství, podpora osobní i podpora růstu. Děláme práci, která má smysl. Je tu super kolektiv, se kterým se dobře spolupracuje. Máme stejné, nebo aspoň podobné cíle, chceme dělat krásné knížky. Tento duch prochází celou naší společností.

Kdybyste měla vyzdvihnout jednu věc, která se vám tu líbí nejvíce, co by to bylo?

Práce, která má smysl. Nejen pro mě, ale i pro ostatní lidi.

Prozradíte nám, jaké jsou vaše koníčky?

Myslíte kromě čtení knížek? Mám ráda tanec, plavání, procházky v přírodě s naším pejskem a horkou, voňavou vanu.

Přidáváme několik momentek Martiny z dovolené: